GenelFrigolu Taşıma Ürünleri

Eşya taşıma işlemlerinde kamyonun kasa kısmının nasıl bir ortama sahip olduğu, taşınacak olan eşyalara göre değişiklik gösterir. Gıda maddelerinin kentler ya da şehir içerisinde nakledilmesi, bazı şeyleri zorunlu kılar. Dondurulmuş, kolay bozulabilecek yapıya sahip gıdaların taşınabilmesi için mutlaka özel araçların devreye girmesi gerekir. Çünkü frigolu taşıma ürünleri ancak bu şekilde tüm özelliklerini korur.

Frigolu Kamyon Özellikleri Nelerdir?

Frigolu taşıma ürünleri adıyla sınıflandırılmış olan gıdaları taşıyan kamyonların şu özellikleri öne çıkar;

 • Aracın ürün taşıyabilmesi için tasarlanmış bölümü kapalıdır.
 • Her türlü ısı farkının önüne geçebilmek için tam bir izolasyon uygulanmıştır.
 • Bunun için kapı, taban, tavan ve duvar kısmında kullanılan malzeme sayesinde, kasadaki soğukluk muhafaza edilir.
 • Böylelikle dış ve iç ortam arasındaki ısı geçişi en düşük düzeye çekilir.
 • Ayrıca frigolu kamyon kasasında, mekanik özelliğe sahip olan, buharı sıkıştırma prensibi üzerinden çalışan bir cihaz vardır.
 • Klima görevi gördüğünden, taşınacak olan gıdaların bozulması engellenmiş olur.

Hangi Ürünler Frigolu Kamyonlarla Taşınır?

Frigolu taşıma ürünleri kendi arasında birden fazla kategoriye ayrılır. İlk olarak ısı derecesine göre bir sınıflandırma yapacak olursak, dört değişik parametreden bahsetmemiz lazım. Bunlardan ilki standarttır. Artı değerlerde gıda maddesinin taşınması lazım. 18 derece ve üstü olarak ifade edilir. Serin ise 15 dereceden 18 dereceye kadar olan gıdalar içindir. 4 ve 8 derece arası soğuk ürünleri de unutmamak lazım. Ayrıca oldukça soğuk bir ortama ihtiyaç duyan eksi 18’den eksi 26 dereceye kadar uzanan bir aralıktaki gıdaları da eklemek gerekiyor.

Frigolu taşıma ürünleri ayrıca şöyle sınıflandırılır;

 • Standart ısıya ihtiyaç duyan ürünlerin içinde ısı konusunda hassasiyet istemeyen gıdalar vardır. Bunlar paketlidir. Her türlü sıcakta taşınabilmeleri mümkündür.
 • Serin olarak tanımlanmış ürünler ise özel ısıya ihtiyaç duyarlar. Bunların arasında tüm unlu mamuller, çikolata ve yumurta yer alır.
 • Soğuk gıda maddeleri ise meyve, sebze, kırmızı ve beyaz et şeklindedir.
 • Dondurulmuş ürünler, çok düşük sıcaklara gereksinim duyarlar. Bunların çok kısa süre içerisinde bozulma ihtimalleri vardır. Dondurulmuş et ürünleri, dondurulmuş meyve ve sebzeler, dondurma en güzel örnekleridir.
 • Aynı zamanda ilaç ve benzeri maddelerin taşınması için de istenen sıcaklık oluşturulur.

Frigolu Taşımacılıkta Nelere Dikkat Edilir?

Frigolu taşımacılık işlemlerinde ilk olarak ürünlerin darbeye ne kadar dayanıklı olduğu kontrol edilir. Buna göre bir nakil ve kamyon kasasına yerleştirme süreci vardır. Ardından ambalajların kontrolüne geçilir. Mutlaka deliksiz olması, hiçbir şekilde hava almaması çok önemlidir. Aksi durumlarda, hizmeti talep eden firma haberdar edilir. Bu kural, taze ürünler için tam tersi olacak şekilde uygulanır.

Taşımadaki sıcaklık değeri ile termostat değerinin aynı olması, gıdaların uygun ortamda nakledilmesi için çok önemlidir. Ön soğutma uzman personelimiz tarafından gerçekleştirilir. Kasalarımızın içinin her zaman temiz, atık içermeyen, kokusuz olmasına dikkat edilir. Böylelikle süreç tamamlanmış olur.

Tüm Gıda Maddelerini Taşıyabiliyoruz

Frigolu taşıma ürünleri olarak tanımlanmış olan her türlü dondurulmuş gıdanın taşınması bizimle artık çok kolay. Bunun için tasarlanmış, içinde çok geniş kapsamlı soğutucu ve klima olan araçlarımız hizmetinizde. En düşük derecelerde bile muhafaza edilmesi gereken gıdalar için gerekli ortam sağlanır. Yiyecek ya da içeceklere ek olarak ilaçlar için de uygun olan ortam kısa sürede yaratılır. Yolculuk boyunca bu atmosfer korunarak gıdaların bozulmasının önüne geçilir. Frigolu taşımacılık bu şekilde yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hakkımızda

ACARSOY NAKLİYAT TAŞIMACILIK
Taşımacılıkta 27 yıllık tecrübe...
Her gün bizim için yeni bir gün ve her yerdeki müşterilerimizi memnun etmek için çalışıyoruz.
Liftli Taşımacılık Nakliye Araç Kamyon

Bize Ulaşın

0 (532) 477 8859

Taşımacılıkta 27 yıllık tecrübe...

E-Bülten Kayıt