GenelFrigolu Taşıma Araçları

Taşımacılık birçok farklı alanı ve sektörü kapsar. Her türlü eşyanın naklini içerir. Bunun için değişik sınıflandırmalar yapılmıştır. Bozulma ihtimali olan yiyecek ve içecek gibi şeylerin taşınması, özel araçları gerektirir. Bunun için frigolu taşıma araçları kullanılır. Son derece geniş bir kapasiteye sahip olan kamyonlar, kendisine has, teknolojik bir üniteye sahip olduğundan, taşınacak olan malzemenin zarar görmesini engeller.

Frigolu Taşıma Araçlarının Özellikleri Nelerdir?

Frigolu taşıma araçları, diğer tüm nakliye kamyonlarından farklıdır ve şu özelliklere sahiptir;

  • Değişik kapasitelerde tasarlanmıştır.
  • Tamamen kapalı olan bir kasası vardır.
  • Farklı ısı değerlerinin tümünü sağlayabilecek bir kapasiteye sahiptir.
  • Taşıma bölümünün olduğu alanda yer alan özel ünite sayesinde, ısı derecelendirmesi çok kolay şekilde gerçekleştirilir.
  • Dışarıdan içeriye ısının sızmaması adına çok kapsamlı bir izolasyona sahiptir.
  • Böylelikle gıdalar, ihtiyacı olan derelerde taşınır.

Frigolu Taşıma Araçlarının Çeşitleri Nelerdir?

Frigolu taşıma araçları çok farklı sınıflara ayrılırlar. Bunlardan birisi genişliğe göredir. Taşınacak olan ürünün miktarına göre küçük kamyonet, kamyon ve tır gibi opsiyonlar sunulur. Burada önemli olan gıdanın toplam hacmidir. Uzmanlarımız bunu kontrol ettikten sonra hangi aracın tam bir uyum göstereceğine karar vererek, yükleme işlemlerine hemen geçerler.

Komple taşımacılık, tek bir firmaya sunulan hizmettir. Yani aracın kasası sadece ilgili işletmeye ayrılır. Aynı kamyon içerisinde iki değişik ısı seviyesine sahip olan bölümleriyle hizmet verme gibi bir alternatif de vardır. Böylelikle daha masrafsız bir şekilde süreç tamamlanmış olur. Kancalı olan kamyonlarımız, et taşımacılığı için uygundur. Askılı kamyonlarımız da beklentileri karşılar. Taşınacak olan gıda maddesine göre doğru seçim gerçekleştirilir.

Frigolu Taşımacılık Hangi Ürünler İçin Uygundur?

Frigolu ürünler için farklı ısı değerlerinin mutlaka kamyonun kasasında sağlanması şarttır. Bunu yaparken, ilk olarak gıdanın miktarına bakarız. Ardından da en önemli aşama olan gıda türü değerlendirilir. 4 kategori vardır;

  • + 18 derece ve üstü olarak tanımlanmış olan kategoriye standart adı verilir. Çok ekstra özellik istemez. Çünkü değişik ısı derecelerine dayanıklı olan yapıları vardır. Hassasiyetleri düşüktür. Önemli olan ise sıcaklığın 18 derecenin altına düşmemesidir.
  • Serin ürünler, daha farklı özelliklere sahip olduğundan belli bir aralıkta ısıya ihtiyaç duyarlar. Bunlar minimum +15, maksimum ise + 18 derece şeklindedir. Örneğin çikolataların bu ısıda taşınması gerekir.
  • Frigolu gıda maddeleri arasında soğuk olan ürünlerin ise dereceleri daha düşük olmak zorundadır. Minimum + 4 uygundur. Maksimum ise + 8 ısısının sağlanması lazım. Böylelikle ürün, bozulmadan taşınmış olacaktır.
  • Dondurulmuş ürünlerin taşımacılığı mutlaka frigolu araçlarla yapılmak zorundadır. Çünkü bunlar en hassas gıda maddeleri olarak tanımlanır. Dondurulmuş et ürünleri bunlardan birisidir. Yaz aylarında daha çok tüketilen dondurma ve yine sebze ile meyvenin dondurulmuş türleri, belli ısılarda muhafaza edilmelidir. Bunun için eksi 18 maksimum derece olurken, minimum derece ise eksi 26’dır.

Ürünlerin bozulmaması adına kamyona yükleme işlemi bittikten sonra kasa kısmı, çok olağanüstü bir durum olmadıktan sonra kesinlikle açılmaz. Bu şekilde gıdaların korunması sağlanır.

Araçlarımız Tüm Gıdalar İçin Uygun

Frigolu taşıma araçları sayesinde her türlü gıda maddesini taşıyoruz. Ürünün özellikle bu aşamada göz önünde bulunduruluyor. Çünkü her bir gıdanın kendisine has derecede nakledilmesi gerekmekte. Araçlarımız bunun için özel şekilde tasarlanmıştır. Taşıma ve nakil işlemlerinden hemen önce gerekli ayarlamalar yapılır ve kamyonun kasası uygun bir hale getirilir. Böylelikle gideceği yere, bozulmadan ulaşır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hakkımızda

ACARSOY NAKLİYAT TAŞIMACILIK
Taşımacılıkta 27 yıllık tecrübe...
Her gün bizim için yeni bir gün ve her yerdeki müşterilerimizi memnun etmek için çalışıyoruz.
Liftli Taşımacılık Nakliye Araç Kamyon

Bize Ulaşın

0 (532) 477 8859

Taşımacılıkta 27 yıllık tecrübe...

E-Bülten Kayıt